Nikolla e Majko takim me homologët kosovarë për Arsimin e Diasporën

schedule13:03 - 14 Shkurt, 2018

schedule 13:03 - 14 Shkurt, 2018

Ministrat e Arsimit dhe Diasporës nga Kosova dhe Shqipëria zhvilluan një takim pune për arsimin shqip në Diasporë. Ata deklaruan se kanë institucionalizuar këshillin e përbashkët për menaxhimin e politikave të dy vendeve.

Nikolla takim pune me homologun kosovar për Arsimin e Diasporën.

Ministrja e Arsimit ishte thirrur në një seancë dëgjimore për arsimin e lartë dhe kërkimin shkencor në komisionin parlametar për edukimin, por Lindita Nikolla nuk shkoi.  Duhet të priste miqtë nga Kosova.

Me homologun për Arsimin dhe kolegët për Diasporën u mblodhën në një takim pune me fokus arsimin shqip.

Rezultatet e arritura katër ministrat ia shpjeguan publikut në katër minuta.

“Lajm i mirë kemi instucionalizuar këshillin e përbashkët për të menaxhuar arsimin në Diasporë.  S’do ketë më punë veç Shqipëria e veç Kosova”

Miqtë u mjaftuan me falenderimet.

Ndërsa për ministrin shqiptar të Diasporës çdo koment tjetër ishte i tepërt./abcnews.al