Newcastle kërkon transferimin e super portierit

schedule16:49 - 16 Mars, 2022

schedule 16:49 - 16 Mars, 2022

Newcastle thuhet se ka marrë një nxitje të madhe në ndjekjen e portierit të Atletico Madridit, Jan Oblak, i cili është i hapur për një kalim në Premier League.

Kontrata e portierit slloven me Atletico skadon në verën e vitit 2023 dhe ai është i hapur për një sfidë të re pasi kaloi tetë vjet në Spanjë, shkruan “Goal”.

Oblak ka të ngjarë të ketë interes nga një numër gjigandësh evropianë ndërsa data e përfundimit të kontratës së tij po afrohet.

Edhe pse “Goal” pretendon se trajneri i Atletico-s, Diego Simeone, nuk do të jetë i gatshëm ta lëshojë portierin e tij nr.1, i cili më parë është përshkruar si “Lionel Messi i portierëve”.

Por 29-vjeçari më parë deklaroi se një lëvizje në Premier League do të ishte në rrugën e tij, megjithëse ai ka besim se mund të lulëzojë në çdo ligë anembanë globit.

Duke menduar për të ardhmen e tij në një intervistë të mëparshme me “BBC” në prill 2021, Oblak tha: “Premier League ka ekipe të forta, ndoshta më të fortat.

“Nuk e di se çfarë do të sjellë e ardhmja, por jam i sigurt se në çdo ligë ku do të luaja, mund të luaja mirë.

“Tani kam shtatë vjet në Spanjë. Të shohim, jam ende i ri dhe kam ende disa vite përpara.

“Gjëja më e rëndësishme për mua është shpresa që të mos kem shumë dëmtime dhe pastaj do të shohim”.

Pranimi i Oblak do të mirëpritet nga Newcastle, i cili është në kërkim të një portieri të ri për të ndihmuar në frenimin e fluksit të golave ​​që ata kanë pranuar këtë sezon ndërsa luftojnë për mbijetesë./ h.ll/abcnews.al