NEGOCIATAT/ 27 liderët europianë japin vendimin zyrtar me 26 dhe 27 mars

15:04 | 25/03/202015:040

Ministrat e Jashtëm të Bashkimin Europian kanë arritur një ditë më parë marrëveshjen politike për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Bashkimin Europian të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Ndërkohë në kuadër të këtij vendimi shtetet anëtare mbaruan proçedurën me shkrim për vendimin lidhur me hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Burime për ABC News bëjnë me dije se tashmë vendimi i  ministrave të çështjeve Europiane i kalon tani 27 krerëve te shteteve dhe të qeverive të Bashkimit Europian për miratim

Ndërkohë pritet qeë zyrtarisht vendimi për hapjen e negociatave të anëtarësimit, do të bëhet pas miratimit të 27 liderëve europianë në 26 dhe 27 mars./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono