Navtex-i i ri nga Turqia, reagon Greqia

schedule10:38 - 25 Tetor, 2020

schedule 10:38 - 25 Tetor, 2020

Autoritet greke kanë reaguar pas vendimit të ri të Ankarasë për të përshkallëzuar më tej kërkimet në Mesdheun Lindor.

Stacioni Heraklion i shërbimit hidrografik detar në Greqi ka kërkuar anulimin e direktivës anti-Navtex, duk i kujtuar palës turke se nuk ka juridiksion në zonën specifike ku përgjegjësia për transmetimin e njoftimeve detare i përket stacionit grek.

Ndër të tjera në reagimin e tyre autoritetet greke theksojnë se vendosja e NAVTEX të ri me një kohëzgjatje deri në 4 nëntor nga është i paautorizuar dhe i paligjshëm.

Përmes një vendimi të tillë anijet që shoqërojnë anijen kërkimore turke Oruc Reis, do të vijonte hetimet në një zonë në jug të Rodosit dhe në lindje – juglindje të Karpathos është e lidhur nga NAVTEX.

Direktivë mëparshme  lëshuar nga stacioni hidroelektrik Antalia ishte e vlefshme deri më 27 tetor, ndërsa me vendimin e fundit Ankaraja vendosi shtyrjen e saj deri të mërkurën e 4 nëntorit. e.su./abcnews.al