NATO: Bosnja e kërcënuar nga presioni rus

schedule17:55 - 23 Mars, 2022

schedule 17:55 - 23 Mars, 2022

Udhëheqësit e NATO-s nesër do të mblidhen në një samit në Bruksel për të diskutuar për përgjigjen që do t’i japin pushtimit rus në Ukrainë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg, ka thënë se në samitin ku do të marrë pjesë edhe presidenti amerikan Biden do të merret vendim edhe për vendosjen e katër grupeve të reja luftarake të Aleancës në Europën Lindore – në Sllovaki, Hungari, Bullgari dhe Rumani.

Stoltenberg tha se NATO ka përgjegjësi për të siguruar që lufta të mos përshkallëzohet jashtë Ukrainës, pasi kjo do të shkaktonte edhe më shumë vdekje dhe shkatërrime. Dhe në këtë kontekst përmendi edhe vendin ballkanik, të cilin po e sheh si të rrezikuar nga një përhapje eventuale e konfliktit.

“Unë gjithashtu pres që ne do të biem dakord për të forcuar mbështetjen e përshtatshme për partnerët e tjerë të kërcënuar nga presioni rus, duke përfshirë Gjeorgjinë dhe Bosnjën e Hercegovinën”, tha ai në një konferencë para gazetarëve.

Stoltenberg thotë se pushtimi rus i Ukrainës është brutal dhe se është e tmerrshme të shikosh vuajtjet e njerëzve.

“Ne jemi të vendosur të bëjmë gjithçka që mundemi për të mbështetur Ukrainën”, tha Stoltenberg.

Stoltenberg tha se kishte një mesazh të qartë për Rusinë – se një luftë bërthamore nuk mund të fitohet dhe se ajo kurrë nuk duhet të zhvillohet. /Gazeta Express/