NASA nxjerr mega-raketën e saj të Hënës, çfarë duhet të dini

schedule22:56 - 17 Mars, 2022

schedule 22:56 - 17 Mars, 2022

Raketa e re masive e NASA-s është gati të bëjë udhëtimin e saj të parë në një pikë lëshimi përpara një baterie që do ta pastrojë atë për të shpërthyer në Hënë këtë verë.

Ajo do të largohet nga ndërtesa e Asamblesë së Automjeteve të Qendrës Hapësinore Kennedy në orën 17:00 me kohën Lindore (2100 GMT) dhe do të fillojë zvarritjen e ngadaltë 11-orëshe në akullnajat. Ja çfarë duhet të dini.

Raketë e madhe, kosto e madhe

Me kapsulën e ekuipazhit të Orionit të fiksuar në majë, Sistemi i Nisjes Hapësinore (SLS) Blloku 1 është 98 metra i lartë,  më i lartë se Statuja e Lirisë.

Pavarësisht kësaj, ajo do të prodhojë 8.8 milionë paund shtytje maksimale (39.1 Meganeëton), 15 për qind më shumë se Saturn V, që do të thotë se pritet të jetë raketa më e fuqishme në botë në momentin që fillon të funksionojë.

“Kjo është një raketë kryesore që do të shihni, është një simbol i vendit tonë,” u tha gazetarëve në një telefonatë këtë javë Tom Whitmeyer, administrator i asociuar për zhvillimin e sistemeve të eksplorimit.

Pasi të arrijë në pikën ikonë të nisjes, ku u ngritën 53 anije kozmike, inxhinierët kanë afërsisht dy javë kontrolle të tjera përpara asaj që njihet si “prova e veshjes së lagësht”./abcnews.al