Murgjit gjermanë krijojnë birrën e parë pluhur në botë

schedule13:02 - 28 Mars, 2023

schedule 13:02 - 28 Mars, 2023

Një fabrikë birre në Gjermaninë Lindore thotë se ka krijuar birrën e parë pluhur. Thjesht shtoni ujë dhe do të shkumëzohet, e plotësuar me një aromë të këndëshme. Rezultati premton kursime masive në transport, sepse mund të transportohet me 10% të peshës.

Klosterbrauerei Neuzelle punoi së bashku me “partnerët e teknologjisë” dhe përdori fondet nga BMWi për të krijuar produktin e saj të parë pluhur, një birrë pa alkool të pasur me dekstrinë, e cila është prodhuar duke përdorur metoda konvencionale, më pas “përpunuar dhe përgatitur në një pluhur birre të tretshme në ujë”.

Është duke e testuar këtë pluhur në treg në sasi të vogla deri në mesin e vitit 2023, por plani është që së shpejti të fillojë të prodhojë birra alkoolike dhe t’i përshkallëzojë gjërat, për sa kohë që njerëzit e kërkojnë atë. Edhe ekipi beson se ka një shans për të larguar teknikat tradicionale të prodhimit të birrës gjithashtu, duke ngjeshur procesin për të minimizuar përdorimin e lëndëve të para, punës dhe energjisë./abcnews.al