Moti i keq në SHBA, Maryland shpall gjendjen e jashtëzakonshme

schedule13:03 - 28 Maj, 2018

schedule 13:03 - 28 Maj, 2018

Gjendje e jashtëzakonshme në shtetin amerikan të Maryland, pas reshjeve të dendura që kanë përmbytur qendra të ndryshme përfshirë dhe atë në Baltimore, e cila u godit rëndë dhe nga përmbytjet e vitit 2016.

Pamjet e transmetuara nga mediat në vend tregojnë ujin që rrjedh si lumë nëpër rrugë, ndërsa në kontenë Hauard, është shpallur gjendja e emergjencës. Banorët kanë mbetur të izoluar dhe ka pasur shëmbje ndërtesash.

Guvernatori i Maryland, i ka bërë apel banorëve që të shmangin zonat në rrezik dhe të kërkojnë strehim në katet e larta të ndërtesave./abcnews.al