Mizori në pyll, vriten dy arinj dhe një arushë që po ushqente të vegjlit me qumësht

schedule15:45 - 18 Gusht, 2022

schedule 15:45 - 18 Gusht, 2022

Tre arinj, njëri prej të cilëve po ushqente ende foshnjat e saj, u vranë brenda një muaji nga persona të panjohur me armë zjarri në Sklithros të Follorinës.

Ankesa ka ardhur nga shoqata “Arktouros” në një njoftim të premten, ku shumë pranë Qendrës së Mbrojtjes së Ujkut dhe Rrëqebullit, u gjetën dy arinj të ngordhur dhe pak javë më parë, një tjetër u gjet i vrarë.

arkoyda-2

 

E para ishte një arushë , e cila ishte ende në gji, që do të thotë se të vegjëlit e saj tani janë jetimë. Arusha e vrarë u pikas nga një fermer i cili njoftoi ekipin e reagimit të urgjencës Arcturus. Vrasja e arushës është shkaktuar nga një predhë në brinjë, e cila e ka lënduar atë në mënyrë intra-abdominale dhe ka sjellë gjakderdhje të brendshme.

Disa orë më vonë, një i dytë u pa i vrarë, i cili ishte lënë pranë një pike mbeturinash. Kafsha vlerësohet të ketë ngordhur prej 7-10 ditësh. Siç raporton “Arktouros”, këto dy incidente i janë shtuar një incidenti tjetër që u regjistrua në muajin korrik, kur një ari u gjet në kalbje të avancuar dhe më pas ngordhja e tij i atribuohet një të shtënash me armë. Të tre krimet kanë ndodhur në të njëjtën zonë në një rreze prej një kilometri.

/abcnews.al/