Ministri i Jashtëm rus flet me Vatikanin, çfarë u diskutua

schedule15:00 - 8 Mars, 2022

schedule 15:00 - 8 Mars, 2022

Është raportuar se ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka folur me Vatikanin.

Lavrov me sa duket parashtroi pozicionin e Rusisë për Ukrainën dhe shprehu shpresën për një raund tjetër të bisedimeve të paqes midis Moskës dhe Kievit, për të “kërkuar marrëveshje mbi problemet kryesore që qëndrojnë në themel të krizës në mënyrë që të ndalen armiqësitë”, raporton ministria e jashtme ruse.

Të dielën Papa tha se lufta po çonte në “vdekje, shkatërrim dhe mjerim” kur ai iu drejtua turmave në Sheshin e Shën Pjetrit.

Ndërkohë, Lavrov do të takohet me homologun e tij ukrainas Dmytro Kuleba për bisedime në Turqi të enjten./abcnews.al/