Mike Pompeo në Maqedoni: Mos u ndikoni nga influenca ruse

schedule21:17 - 4 Tetor, 2019

schedule 21:17 - 4 Tetor, 2019

Gjatë një vizite të zhvilluar të premten në Ohër sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka porositur autoritetet maqedonase që të respektojnë vullnetin e popullit për të ardhmen e vendit dhe të mos bien pre e influencës negative ruse.

Pompeo ka vlerësuar partneritetin strategjik me Maqedoninë e Veriut, si dhe reformat e brendshme.

Sekretari Amerikan i Shtetit Majk Pompeo i cili në Ohër u takua me kreun shtetëror të Maqedonisë së Veriut, me porosi se “zemrat dhe arsyeja duhet të udhëheqin me vendin, e jo botet ruse përmes rrjeteve sociale”.

SHBA-të shfaqin shqetësime edhe për shkak të investimeve kineze në infrastrukturë, që sipas Pompeos, shërbejnë për strategji të mitmarrjes.

 “Zemrat dhe arsyeja e Maqedonisë së Veriut duhet ta çojnë shtetin përpara, e jo botet ruse dhe rrjetet sociale. Me rëndësi të veçantë është edhe bashkëpunimi ynë që të mbahet përkushtimi i Maqedonisë së Veriut drejt lirisë ekonomike. Siç thashë në vende tjera në Evropë, edhe këtu dua të them për pjesëmarrjen e Kinës me investime në infrastrukturë, për strategjinë e tyre për mitmarrje”, tha Pompeo.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev siguroi mysafirin e lartë amerikan se Maqedonia po ndryshon në të mirë, një mesazh që njëkohësisht do të dëshironte ta dëgjojë edhe Brukseli.

“Një Ballkan Stabil është në interes së BE-së, në sferën gjeopolitike, të sigurisë dhe ekonomik. Në këtë kontekst edhe inkurajimi që për dhjetë ditë besojmë se lajmi i mirë do të ndikojë në gjithë rajonin. Ballkani Perëndimor është pjesë e Evropës dhe shpërblim për zgjidhjen e çështjeve të vështira”, deklaroi Zaev.

Kryeministri Zaev ka shtuar se 22 vende anëtare të NATO-s kanë ratifikuar protokollin e anëtarësimit.

Shumë shpejt këtë do ta bëjë edhe Senati amerikan, për çka mori konfirmim edhe nga Sekretari Pompeo, por nuk deshi që anëtarësimin ta ndërlidh me dhjetorin, por siç tha, për shkak të zgjedhjeve në Spanjë, nuk do të arrihet ratifikimi i protokollit në shënimin e 70 vjetorit të Aleancës, më 3 Dhjetor në Londër./ABC News Albania 24/7