Metabolizmi: 13 zakone të thjeshta që i vënë flakën

schedule13:12 - 22 Shtator, 2021

schedule 13:12 - 22 Shtator, 2021

Metabolizmi: një kapitull që “dhemb” shumë prej nesh dhe veçanërisht ata që kanë miq që hanë perden por nuk marrin një gram (metabolizëm i mirë), ndryshe nga ju, p.sh. që të humbni peshë me pikatoren (metabolizëm i dobët). Cilësia e tij varet nga gjenet, mosha, dieta , stërvitja dhe përgjithësisht zakonet tona, domethënë nga faktorët që shumica prej nesh mund t’i kontrollojmë.

Është e vërtetë se një trup në të 20 -tat ka tendencë të digjet më lehtë sesa një trup në të 40 -at. Mirëpo, gjithmonë ka mënyra për ta aktivizuar atë. Ushtrimi është kushti themelor që metabolizmi të fillojë, por (për fat të mirë) nuk është i vetmi. Ka truke të tjera që i shtyjnë të gjitha këto procese biokimike të ndodhin dhe metabolizmi qelizor të funksionojë në mënyrë efikase:

Metabolizmi: Zakonet që do ta aktivizojnë atë

> Mësoni të hani një mëngjes të mirë. Ata që e fillojnë ditën e tyre me një vakt të mirë që përfshin karbohidrate dhe jo vetëm proteina kanë tendencë të humbin më shumë peshë sesa ata që e marrin me një kafe.

> Mos i nënshtrohuni dietave me pak kalori për një kohë të gjatë. Hulumtimet kanë treguar se gratë që hanë 1000 kalori në ditë për një kohë të gjatë e çojnë shkallën e tyre metabolike në të njëjtin nivel. Çfarëdo që të humbni, do ta merrni së shpejti.

> Proteina në të gjitha vaktet. Peshk, pulë, djathë me pak yndyrë dhe kos, arra të pakripura, të gjitha këto duhet të jenë të pranishme si në ushqimet tuaja ashtu edhe në vaktet tuaja kryesore.

> Ndani ushqimin tuaj në 5-6 vakte në ditë. Aty në orën tre, vendosni diçka në gojën tuaj. Jo vetëm edukimi i shëndoshë, por edhe vigjilenca dhe përkushtimi i tij gjithashtu janë më të kërkuarat.

> Investoni në karbohidrate të mira, të papërpunuara, siç janë drithërat, frutat dhe perimet.

> Ulni alkoolin. Është e rëndë, por pija para vaktit ju ngarkon me të paktën 200 kalori. Nëse nuk mund ta privoni nga asgjë, sigurohuni që të jetë një gotë verë.

> Pini qumësht. Gratë që konsumojnë 3-4 racione qumështore humbasin 70% më shumë yndyrë sesa ato që nuk pinë qumësht apo hanë djathë dhe kos.

> Shtoni speca. ‘Kapsaicina’ që gjendet tek specat rrit metabolizmin tuaj, plus ju mbush me një ndjenjë të plotësisë. Metabolizmi miraton.

> Jepini të gjitha 2 javë para periodave. Gratë djegin 30% më shumë yndyrë në 2 javët pas ovulacionit, prandaj përpiquni të hani më me kujdes dhe mos humbisni stërvitjen.

> 4 dhe 5 orë gjumë shkatërrojnë gjithçka. Djegiet që ndodhin në trupin tuaj ndërsa flini janë të paçmueshme.

> Hani atë që dëshironi një herë në javë. Një vakt pa kalori rrit prodhimin e leptinës, hormonit që rregullon oreksin dhe energjinë.

> Pini çaj jeshil. Kafeina dhe katekinat në çajin jeshil rrisin funksionin metabolik me 5% dhe oksidimin e yndyrës me 16%.

> Qesh. Padyshim që e qeshura nuk djeg aq kalori sa një orë rrotullim, por është treguar se rrit normën e zemrës dhe urthin me 10%./abcnews.al