Meta dekreton lirimin e Sandër Lleshit si gjeneral

12:46 | 16/11/201812:460

Presidenti Ilir Meta vendos t’i japë fund karrierës ushtarake të Gjeneral Sandër Lleshaj. Firma e kreut të shtetit plotëson dëshirën e vetë gjeneralit dhe kryeministrit Edi Rama që i hap rrugë emërimit të tij në detyrën e ministrit të Brendshëm.

Nga dy firma që priten këtë të premte, vetëm njërën ka hedhur në letër presidenti Ilir Meta, atë të dekretit që e nxjerrë në lirim. Por është dekreti i dytë ai që përcakton nëse Sandër Lleshaj do të ulet apo jo në karrigen e ministrit. Kryetari i shtetit ka zgjedhur t’i lërë të presin edhe pak orë.

“Besoj se do keni kohë deri në mbrëmje, kur të jem tek “Zonë e Lirë” tek kolegu juaj i nderuar Çani”, tha Meta.

Në ditën e fundit që i cakton Kushtetuta, presidenti Ilir Meta zgjodhi të jetë pjesë e aktiviteteve mediatike. Nuk i shmangu kamerat e gazetarët pasi përgjigjen e kishte gati.

Jashtë institucioneve zyrtare konsumoi një kafe me kryeparlametarin Gramoz Ruçi në një takim jo formal kokë më kokë që zgjati rreth 20 minuta. Nëse i referohemi deklaratave të presidentit, për të rëndësi ka vetëm zbatimi i Kushtetutës.

“Po të ketë ndonjë impresion do të marrë përgjigjen siç e meriton sepse Presidenti i shqipërisë nuk mund të vendoset në presione nga askush”, u shpreh Meta./acnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono