Mësuesit mungesë informacioni për periudhën e komunizmit, Godole: Duhet ndërhyrje urgjente

17:08 | 14/02/202017:080

Nëse e shkuara harrohet, mundësia për ta përsëritur atë është e madhe.

Ditët e kujtesës kësaj here kanë në qendër përfshirjen e periudhës komuniste në tekstet e historisë.

Jonila Godole drejtore e Institutit për Demokraci, Media dhe Kulturë  thotë se anketa e kryer me mësuesit e historisë pasqyroi mungesë informacioni të vetë mësuesve për periudhën e historisë së komunizmit.

 “ Fakt është që mësuesit nuk kanë shumë informacione sa i përket numrit të vitkimave dhe të përndjekurve në Shqipëri. Është diçka urgjente që duhet të ndryshojë. Thuajse 60%  e mësuesve nuk e dinin sa është numri i të përndjekurve. Edhe qytetarët kanë mungesë infromacioni. Nëse i pyet kush janë ngjarjet më të rëndësishme deri në rrëzimin e diktaturës, janë të paqartë. Ngjarjet deri në rrëzimin e diktaturës janë të paqarta. Nuk kemi ndryshimet e  viteteve ’90, pluralizmin në Shqipëri, rrëzimin e monumentit diktatorit Hoxha, krijimin e partisë së parë në kuadër të Pluralizmit. Nuk kemi shumë mësues të cilat kanë njohuri për ngjarje të rëndësishme”, tha më tej Godole.

Drejtori i Institutit të Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit Celo Hoxha sheh si shqetësim gjuhën e teksteve të historisë.

 “Duhet ta trajtojmë historinë duke iu shmangur ligjërimit propagandistitk që ka përdorur regjimi”, tha Hoxha.

Ndërkohë që represioni dhe dhuna nuk është ekzistente ne tekstet e historisë të klasës 9 dhe 11 sipas Godoles.

 “Kur bëhet fjalë për krimet e diktaturës kjo mungon në kurikul. Mësuesit shprehen se ata do të donin të kishin dëshmitarë të asaj kohe, të kishin një lidhje më të madhe mes tyre”, tha Godole.

Qëllimi kryesor i konferencës “Ditët e Kujtesës” është ndërgjegjësimi dhe përmirësimi i teksteve shkollore të historisë, duke marrë shembuj nga Polonia, Gjermania dhe Rumania.

Në kuadër të “Ditëve të Kujtesës” në këtë edicion të pestë të organizuar nga Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë (IDMC) është çelur në sheshin “Skënderbej” ekspozita: “Totalitarizmi në Europë.”/abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono