Mësoni si të zgjasni shtyllën kurrizore në dy minuta

schedule16:55 - 18 Mars, 2022

schedule 16:55 - 18 Mars, 2022

Duhen dy minuta për të shtrirë shtyllën kurrizore dhe për të lehtësuar dhimbjen e shpinës. Është kaq e thjeshtë. Do t’ju duhen vetëm tre gjëra: një tapet, një top tenisi dhe një brez elastik.

Nëse e mësoni trupin tuaj me këtë ushtrim të thjeshtë çdo ditë, do të siguroni qëndrim më të mirë dhe mirëqenie më të madhe, gjë që do të kontribuojë drejtpërdrejt në cilësinë e jetës suaj.

Gjithashtu, nëse vuani nga dhimbjet e shpinës ose nëse kaloni shumë orë ulur, mos hezitoni ta provoni këtë shtrirje. Kjo teknikë e shtrirjes, që rrjedh nga një qëndrim shumë specifik i jogës, ndihmon në parandalimin e tërheqjeve të shpinës dhe lëndimeve të mundshme.

Ne shpjegojmë më shumë rreth këtij ushtrimi më poshtë.

Trupi juaj ju flet, por ju nuk e dëgjoni atë

Jemi të sigurt që, shumë herë,  ju vini në shtëpi me ndjenjën se dikush ju ka ngulur një gozhdë në shpinë. Ti anon kokën dhe rrotullon shpatullat dhe shqetësimi duket se zvogëlohet disi.

Më pas shkoni në shtrat dhe të nesërmen zgjohuni të qetë. Gjithçka është në rregull, të paktën tani për tani. Mund të shmangni tendosjen e shpinës për një muaj, dy ose tre muaj.

Megjithatë, nëse puna ju detyron të qëndroni në të njëjtin pozicion për disa orë, herët a vonë do t’ju dhemb shpina, qafa do t’ju kapë ose do të keni edhe dhimbje koke kronike tensioni.

Trupi ynë komunikon me ne çdo ditë. Ngërçe, dhimbje koke, ndjesi shpimi gjilpërash në duar, një ndjesi djegieje në mes, të gjitha janë mesazhe që trupi ynë na dërgon. Përveç kësaj, të gjitha këto janë simptoma të një shtylle kurrizore për të cilat ne nuk kujdesemi.

Ne gjithashtu nuk mund të harrojmë se emocionet tona ndikojnë drejtpërdrejt në shtyllën kurrizore.

Shtrirja mund të ndihmojë

Shtrirja e shtyllës kurrizore për vetëm dy minuta çdo ditë mund t’ju ndihmojë të ndiheni shumë më mirë. Ju mund të mendoni se kjo duket shumë e thjeshtë ose shumë themelore për të ndihmuar në uljen e dhimbjes së shpinës.

Mësoni si të zgjasni shtyllën kurrizore në vetëm dy minuta

Për të shtrirë shtyllën kurrizore do t’ju duhet një vend në shtëpinë tuaj ku mund të shtriheni në dysheme. Mundohuni të gjeni një sipërfaqe të rehatshme në të cilën shpina juaj do të jetë e drejtë.

Përqendrohuni tani në këtë ushtrim të thjeshtë, i cili stërvit  grupin e muskujve në pjesën e pasme të këmbëve. Kjo është një nga shtrirjet më të zakonshme në fushën e sportit dhe falë komoditetit dhe efikasitetit të saj, do të jetë shumë e dobishme.

Çfarë të nevojitet

  • një tapet ushtrimesh ose dyshek mbi të cilin do të shtriheni
  • një rrip fitnesi elastik
  • një top tenisi

Kryeni ushtrimin

  • Vishni rroba të rehatshme.
  • Shtrihuni në tapet ose tapetin e stërvitjes në mënyrë që e gjithë shtylla kurrizore të jetë e drejtë dhe në kontakt me dyshemenë.
  • Më pas vendosni topin e tenisit poshtë shtyllës së mesit.
  • Më pas merrni brezin elastik: duhet ta vendosni në shputën e këmbës, jo në qendër, por më shumë drejt gishtërinjve.
  • Mbajeni rripin me duar dhe shtrini këmbën për rreth 20 sekonda ose për aq kohë sa ju lejon trupi juaj.
  • Merrni frymë thellë dhe ngadalë.
  • Më pas përsërisni të njëjtin ushtrim me këmbën tjetër. Në mënyrë ideale ju duhet ta bëni këtë ushtrim shtrirjeje për më shumë se dy minuta./abcnews.al