Mes tyre edhe Shqipëria, protesta në shumë vende të botës në mbështetje të Palestinës

schedule15:38 - 17 Maj, 2021

schedule 15:38 - 17 Maj, 2021

Dhjetëra e mijëra njerëz kanë dalë në rrugë në qytete anembanë botës, nga Nju Jorku dhe Londra në Kejptaun dhe Aukland, duke kërkuar që t’i japin fund sulmeve ajrore vdekjeprurëse të Izraelit në Rripin e Gazës.

Aljazeera ka publikuar hartën ku listohen vendet ku kanë ndodhur protesta të konsiderueshme. Më shumë protesta janë planifikuar gjatë gjithë javës në disa qytete në të gjithë botën.

Kujtojmë se protesta në mbështetje të Palestinës janë zhvilluar edhe në Tiranë, në sheshin “Skënderbej” ditët e fundit, ku nuk kanë munguar shoqërimet. g.v/abcnews.al