Merkel dhe Macron mund të bashkojnë forcat kundër Trump

schedule17:43 - 15 Janar, 2018

schedule 17:43 - 15 Janar, 2018

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, mund t’i bashkohet vizionit të presidentit francez, Emanuel Makron në Forumin Ekonomik Botëror në Davos. Kjo mund të shkaktojë një luftë politikash me presidentin amerikan, Donald Trump.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel po konsideron bashkimin me Presidentin francez Emmanuel Macron në Forumin Ekonomik Botëror në Davos javën e ardhshme në atë që mund të shndërrohet në një përplasje epike të pikëpamjeve botërore konkurruese me Presidentin amerikan Donald Trump. Kështu të paktën shkruan agjencia ndërkombëtare e lajmeve Rojters, që citon burime zyrtare. Merkel, e cila ka qenë duke luftuar për të krijuar një qeveri që nga zgjedhjet gjermane në shtator, pritej të mos merrte pjesë në mbledhjen vjetore të udhëheqësve, drejtuesve ekzekutivë, bankierëve dhe shumë personaliteteve të tjera në Alpet zvicerane.

Por pas një marrëveshjeje të koalicionit paraprak me Socialdemokratët e qendrës së majtë (SPD) të premten, zyrtarët gjermanë thanë se Merkel mund të udhëtonte për në Davos, ndoshta duke krijuar një konfrontim të madh me Trump, i cili pritet të flasë në ditën e fundit të forumit. Një paraqitje do të sinjalizonte kthimin e Merkel në skenën botërore, pas disa muajsh harrese politike, ku ajo shmangi diskutimet dhe u prezantua nga disa media gjermane dhe ndërkombëtare si një forcë e shteruar.

Gjithashtu do t’i lejojë asaj dhe Macron, i cili do të flasë në forum më 24 janar, dy ditë para Trump, për të riafirmuar angazhimin e tyre për të reformuar Bashkimin Europian pas vendimit të Britanisë për t’u larguar dhe për të mbrojtur vlerat liberale demokratike në fytyrë të politikave të Trump “Amerika e Para”.

Forumi Ekonomik Botëror zhvillon punimet në Davos të Zvicrës nga data 23 deri më 26 janar. Tema e këtij viti është: “Krijimi i një të ardhmeje të përbashkët në një botë të copëtuar”. Në forum pritet të marrin pjesë rreth 60 krerë shtetesh dhe qeverish./abcnews.al