“Memory”  sjell në vëmendje marrëveshjen e asosacionin të 2015, VV: Kjo shkatërroi Kosovën

schedule18:55 - 22 Nëntor, 2020

schedule 18:55 - 22 Nëntor, 2020

“Memory” në “ABC”, mbrëmjen e kësaj të diele është fokusuar tek marrëveshja e nënshkruar mes kryeministrit të asaj kohë Isa Mustafa me presidentin serb Aleksandër Vuçiç për asosacionin e komunave serbe.

Ndërkohë një marrëveshje e tillë është cilësuar si tradhti nga ana e Vetëvendosjes, duke e akuzuar së një gjë të tillë e kishte bërë me vetëdije.

Autori i “Memory”, Baton Haxhiu në këtë dokumentar ka përshkruar këtë marrëveshje të arritur në vitin 2015 dhe demarkimi i kufinjve me Malin e Zi./abcnews.al

Më poshtë dokumentari i plotë: