Meksika pritet të hapë shkollat me 5 Prill

schedule08:40 - 9 Mars, 2021

schedule 08:40 - 9 Mars, 2021

Meksika pritet të hapë shkollat në 5 Prill, sipas sekretarit të ministrisë së arsimit Ryan Stewart.

Në një konferencë shtypi, Stewart tha se i gjithë stafi i shkollës do të vaksinohet brenda tre javëve të ardhshme. Transmetimi viral dhe numri i rasteve janë ulur. Rreth 15,000 mësues të New Mexico kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës.

Departamenti shtoi se shkollat ​​duhet të zbatojnë në mënyrë rigoroze praktikat e sigurta për Covid, të cilat përfshijnë, mbajtjen e maskave, larjen e duarve dhe distancimin shoqëror.

Departamenti i Shëndetësisë i New Mexico raportoi të hënën të paktën 126 raste me Covid-19 dhe 3 viktima./abcnews.al