Mediat serbe zbulojnë vrasësin e Ivanoviçit, kush e porositi dhe shumën e parave që u dhanë

schedule12:40 - 29 Mars, 2022

schedule 12:40 - 29 Mars, 2022

Mediat serbe raportojnë se Oliver Ivanoviçi është vrarë me urdhër të Zvonko Veselinoviçit i mbështetur nga nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç, të dy këta në listën e të sanksionuarve nga Departamenti amerikan i Thesarit.

Boban Bogdanoviç mik i kriminelit të vrarë Aleksandar Gligorijeviç Puki, anëtar i klanit të Veljko Belivuk, i ka thënë organizatës KRIK (Rrjeti i Raportimit të Krimit dhe Korrupsioni) në Serbi se Oliver Ivanoviçi politikani nga Mitrovica e Veriut është vrarë nga Ljubomir Lainoviç nga Novi Sadi dhe vrasja është urdhëruar nga biznesmeni Zvonko Veselinoviç, shkruan N1.

Bogdanoviç i ka thënë KRIK-ut se shoku i tij, Aleksandar Gligorijeviç i ka treguar atij të vërtetën për vrasjen e politikanit serb Oliver Ivanoviç.

Sipas Bogdanoviçit, më 7 mars 2020 në një ndeshje sportive, Gligorijeviç i ka treguar se kush kanë qenë organizatorët dhe kush është vrasësi i Ivanoviçit.

Sipas tij, Oliver Ivanoviç është vrarë nga Ljubomir Lainoviç, i biri i njërit nga njerëzit më të rrezikshëm në Novi Sad, Branislav Lainoviç Dugi.

“Ai e ka kryer atë vrasje. Njeriu që e ka organizuar arritjen e tij në Kosovë që e ka përgatitur logjistikën e vrasjes së Ivanoviçit është Milan Radoiciç. Njeriu që e ka organizuar vrasjen është Zvonko Veselinoviq. Kjo është çfarë më ka thënë Aleksandar Gligorijeviq”, ka thënë Bogdanoviq për KRIK.

Sipas tij, për ta kryer vrasjen e Ivanoviqit janë dhënë 50 mijë euro nga Veljko Belivuk për Branislav Lainoviq.

Aleksandar Gligorijevic Puki u vra në vitin 2020 nga duart e ish-bashkëpunëtorëve të tij – ai u vra nga Belivuk dhe anëtarët e klanit në një shtëpi në Ritopek, dhe trupi i tij ishte therur dhe fjala “tradhti” i ishte gdhendur në shpinë sepse e morën vesh që ai u kthye kundër tyre, kujton KRIK.

Bogdanoviç foli gjithashtu për KRIK për lidhjet e Gligorijevic me Partinë Progresive Serbe të Aleksander Vuçiçit dhe detaje të tjera nga krimi dhe sporti.

Oliver Ivanoviq u vra në janar të vitit 2018 para zyrës së tij në Mitrovicën e Veriut./Express