Me ujë të kripur deti, inagurohet në Dubai shatërvani më i madh në botë

schedule11:15 - 23 Tetor, 2020

schedule 11:15 - 23 Tetor, 2020

Mbrëmjen e djeshme është inauguruar shatërvani më i madh në botë. Ai ndodhet në Dubai të Emiratet e Bashkuara Arabe dhe ka siguruar menjëherë rekordin botëror Guinness.

I njohur me emrin “Shatërvani Palmë” zë një hapësirë prej 14 mijë metrash katrorë dhe e veçanta është se përbëhet nga uji i kripur i detit.

I zbukuruar me mbi 3 mijë drita led për të ndriçuar km larg, shatërvani i Dubait theu kështu rekordin që e mbante shatërvani i Koresë së Jugut.

Ai do të jetë i hapur për publikun në çdo ditë të vitit, pa pagesë. CC

do 30 minuta, shatërvani është projektuar të lëshojë muzikë, shoqëruar me një kërcim të vetë ujit që ngrihet në qiell. l.k/abcnews.al