Me postblloqe, armë dhe flamuj: Ukrainasit përgatiten për të pritur armikun

schedule21:58 - 1 Mars, 2022

schedule 21:58 - 1 Mars, 2022

Kievi po përgatitet për një sulm të madh rus. Ekipi i CNN ka bërë një xhiro në qendër të kryeqytetit ukrainas dhe sjell çfarë po ndodh atje.

Rreshtat e paneleve të betonit të rregulluara në formacione të ngjashme me labirintin. Grumbuj thasësh me rërë. Barriera të improvizuara të ndërtuara nga copa të rastësishme metali, druri, goma të vjetra ose çdo gjë që ishte në dorë. Dhe kudo që shikoni, ka flamuj ukrainas blu dhe të verdhë.

Qyteti është jashtëzakonisht i qetë. Shumë njerëz kanë ikur ditët e fundit. Ata që kanë qëndruar janë ngujuar në strehimore, bodrume dhe stacione metroje, përcjell abcnews.al.

Pikat e kontrollit të vendosura përgjatë pikave të hyrjes së qytetit drejtohen nga ukrainas të zakonshëm. Nuk janë ushtarë. Një javë më parë, shumë nga këta burra do të kishin qenë në punë ose do të kishin ishin duke shijuar pushimet me miqtë dhe familjet e tyre. Tani, ata janë gati të mbrojnë kryeqytetin e vendit të tyre.

Oleksiy Goncharenko po ruante një nga postblloqet në Kiev të martën, i armatosur me armën që mori javën e kaluar pasi iu përgjigj thirrjes nga autoritetet ukrainase për t’u përgatitur për të mbrojtur vendin.

Lexo edhe: Deputeti ukrainas merr armën dhe zbret në “fushëbetejë”: S’jam ushtarak, po mbroj vendin tim

Ishte shumë ftohtë dhe Goncharenko punonte me turne, me vullnetarë të tjerë. Kur nuk është në pikën e kontrollit, ai thotë se është në bazë, duke ndihmuar kudo që mundet.

Goncharenko nuk është  dhe nuk ka qenë kurrë ushtarak. Ai është deputet i Verkhovna Rada, parlamenti ukrainas.

“Unë nuk jam aspak një ushtar profesionist, por mund të përpiqem dhe mund të bëj më të mirën dhe do ta bëj nëse forcat ruse hyjnë në Kiev”, tha ai për CNN.

Shumica e burrave në postblloqe buzëqeshin. Kur kalon një makinë, ata përshëndesin pasagjerët e saj, përshëndesin me dorë dhe u urojnë udhëtim të sigurt, kudo që të shkojnë.

Burrat këtu po përpiqen të mbajnë moralin lart, megjithëse e dinë shumë mirë se armiku me të cilin po përballen është shumë më i pajisur.

Rusia ka grumbulluar një kolonë ushtarake 64 kilometra, e përbërë nga automjete të blinduara, tanke, artileri tërheqëse dhe mjete të tjera logjistike që po i afrohet periferisë së Kievit.

Shumica, por jo të gjithë e burrave në rrugët e kryeqytetit janë të pajisur me armë. Ata janë të vendosur përgjatë rrugës që lidh qendrën e qytetit të Kievit me periferitë e tij. g.v/abcnews.al