“Me një shenjë të errët në kokë”, skenarët e rinj për shëndetin e Kim Jong Un

schedule23:11 - 2 Gusht, 2021

schedule 23:11 - 2 Gusht, 2021

Misteri që mbulon gjendjen e shëndetit të udhëheqësit “Suprem” të Koresë së Veriut vijon të shtohet. Kim Jong-un kohët e fundit është shfaqur në një paradë ushtarake me një shenjë të errët, që i ngjan një mavijosje , në anën e pasme të djathtë të kokës dhe në një dalje të dytë për ushtrinë e veteranëve shenja u mbulua me një fashë.

Nga 24 deri më 27 korrik, udhëheqësi “trashëgues” i dinastisë Kim ndoqi një paradë ushtarake, ndërsa nga 27 deri më 29 korrik, ai ishte “i pranishëm” në një ngjarje për veteranët e ushtrisë. Agjencia zyrtare e lajmeve e Koresë së Veriut (KCNA) lëshoi fotografi dhe video të dy ngjarjeve, ku Kim Jong Un , përveçse ishte dukshëm i dobët, u shfaq me një shenjë të çuditshme të errët në anën e djathtë të kokës.

Sipas uebfaqes me bazë në Seul NKneës.org , shenja në kokën e Kim është e kohëve të fundit, pasi që më 29 qershor, ai mori pjesë në Mbledhja e Byrosë Politike të Partisë së Punës nuk kishte shenjën dhe më 11 korrik, megjithëse Kim mori pjesë në një ngjarje muzikore, fotografitë e rrjedhura nuk treguan pjesën e pasme të kokës të dëmtuar.

Para dy daljeve të tij publike, Kim Jong Un ishte zhdukur nga jeta publike për dy javë. Thuhet se ai kishte marrë një pushim në bregdetet të Uonsan , ku ai ka një vilë luksoze dhe dy anije luksoze, siç zbulohet nga imazhet satelitore nga platforma Planet Labs.

Misteri i fundit në lidhje me shëndetin e udhëheqësit 37-vjeçar të fuqishëm të Koresë së Veriut i shtohet shqetësimit të qytetarëve të Phenianit për humbjen e papritur të peshës së Kim Jong Un . Në maj, një qytetar në kryeqytetin e Koresë së Veriut doli në televizionin shtetëror pothuajse duke qarë dhe tha se njerëzit ishin të shqetësuar për imazhin e dobët të udhëheqësit të tyre. Sidoqoftë, kjo nuk është hera e parë që Kim Jong Un shfaqet në publik me një shenjë të errët misterioze, gjë që ngre shqetësime për shëndetin e tij.

Gjatë daljes së tij të parë publike në maj 2020, pas një zhdukjeje të zgjatur për muaj dhe zërave se ai kishte një problem serioz në zemër, Kim u shfaq me një shenjë misterioze të errët në krahun e tij të djathtë. Shkencëtarët e shëndetit në atë kohë kishin sugjeruar se shenja mund të lidhet me problemet e zemrës.

Në qershor 2021, Kim u shfaq në një ngjarje feste me një gisht të thyer, në qershor 2019 ai u shfaq në një ngjarje publike me një fashë në njërin gisht, ndërsa në nëntor 2015 ai u shfaq me një fashë në dorën e majtë. Në vitin 2014, Kim Jong Un abstenoi nga detyrat e tij për 40 ditë dhe kur u kthye në skenën publike ai eci me ndihmën e një kallami.

Motra e Kim Jong Un paralajmëron për stërvitje të përbashkëta ushtarake në Uashington dhe Seul

Ndërkohë, motra e udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong Un lëshoi një deklaratë zyrtare të Dielën duke theksuar se stërvitjet e përbashkëta ushtarake vjetore të kryera çdo verë nga SHBA dhe Koreja e Jugut do të errësojnë të ardhmen e marrëdhënieve të Seulit me Phenianin.

“Unë mendoj se ky (stërvitjet e përbashkëta) është një mesazh i padëshiruar, i cili minon seriozisht dëshirën e dy udhëheqësve të Veriut dhe Jugut për të parë një hap drejt rivendosjes së besimit reciprok, i cili në të ardhmen do të errësojë zhvillimin e marrëdhënieve Veri dhe Jug ” , tha motra e Kim në njoftimin e saj. Yo Jong Kim për tre vitet e fundit ajo është bërë “dora e djathtë” e vëllait të saj dhe kur ai ishte “zhdukur” nga skena politike në pranverën e vitit 2020, motra e tij u paraqit si pasardhësi i tij më dominues, pasi tre fëmijët e tij janë të mitur. Në fund të korrikut, Koreja e Jugut dhe ajo e Veriut rivendosën kanalet e tyre të komunikimit. KCNA përshkroi restaurimin e linjave të hapura të komunikimit ndërmjet Veriut dhe Jugut “, si një hap i madh në rivendosjen e besimit reciprok dhe promovimin e pajtimit”./abcnews.al/