Mbyllet tubimi, Basha: Protestë të enjten

schedule16:03 - 16 Shkurt, 2019

schedule 16:03 - 16 Shkurt, 2019

Është mbyllur në orën 15:58 protesta e opozitës përballë Kryeministrisë. Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, falenderoi pjesëmarrësit në protestë dhe u la takim ditën e enjte për një protestë tjetër, kësaj radhe përpara Parlamentit.

“Sot çdo kush e ka parë forcën e qytetarëve të bashkuar, të vendosur për të mos pranuar më një kryeministër dhe qeveri të kapur në vjedhje flagrante. Dua që në emër të opozitës t’ju shpreh mirënjohjen më të thellë qytetarëve që i dhanë zë revoltës që po e dëgjon gjithë bota. Le të zotohemi sot se kjo kryengritje do vazhdojë deri në përmbysjen e Ramës. Të enjten në orën 10:00 vijon protesta”, tha Basha.

Protesta e së shtunës zgjati rreth 5 orë. Ajo u shoqërua me tensione pothuajse qysh prej fillimit, ku u ça kordoni i policisë. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në total kanë mbetur të lënduar 15 perona, policë, protestues dhe gazetarë./abcnews.al