“Mburoja Sllave”/ Serbia do të presë stërvitjet ajrore me Rusinë në mes të tetorit

schedule21:42 - 27 Shtator, 2021

schedule 21:42 - 27 Shtator, 2021

BEOGRAD- Stërvitja e përbashkët ushtarake ruse-serbe e “Mburojës Sllave” do të zhvillohet në Serbi në mes të tetorit 2021, tha një burim ushtarak për median TASS, duke shtuar se stërvitja do të përfshijë sistemet e mbrojtjes ajrore Pantsir-S që do të mbërrijnë nga Rusia.

“Stërvitja e mbrojtjes ajrore të “Mburojës Sllave” do të zhvillohet në Serbi në mes të tetorit me përfshirjen e Pantsirs rus,” thanë burime për TASS.

Gjatë stërvitjes së Mburojës Sllave të mbajtur në vitin 2019, Moska përdori për herë të parë sistemin e mbrojtjes ajrore raketore S-400 përtej kufirit të Rusisë.

Stërvitja përfshiu gjithashtu sistemet e mbrojtjes ajrore të raketave dhe artilerisë Pantsir-S, si dhe sistemet Neva-M1T dhe Kub-M të Forcave të Armatosura Serbe.

Pas stërvitjes, Beogradi bleu sistemet Pantsir-S1. Më vonë, më 15 shtator 2021, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç bëri të ditur se Beogradi kishte blerë sistemin e azhurnuar Pantsir-S1M.

Bashkëpunimi ushtarak ruso-serb
Më parë, Rusia dërgoi 30 tanke T-72MS dhe 30 transportues personeli të armatosur BRDM-2MS në Serbi, në vlerë prej 75 milionë eurosh. Vuçiç njoftoi gjithashtu se dërgesa e parë e raketave anti-tank portative Kornet do të dërgohej në Serbi para fundit të këtij viti. Midis 2018 dhe 2020, Rusia gjithashtu dorëzoi katër helikopterë Mi-35M, gjashtë avionë jet MiG, 29 automjete të blinduara BRDM-2, tre helikopterë transporti Mi-17V-5, si dhe sisteme të mbrojtjes ajrore Pantsir-S1.

Ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin tha në një intervistë për TASS se gatishmëria luftarake e Ushtrisë Serbe është rritur ndjeshëm falë bashkëpunimit ushtarak-teknik me Moskën. Sipas Vulin, në vitin 2019, Rusia dhe Serbia mbajtën 96 stërvitje të përbashkëta ushtarake.

Kujtojmë se kjo stërvitje vjen në një kohës ku tensionet mes Kosovës dhe Serbisë kanë arritur kulmin për shkak të reciprocitetit të targave. Pas vënies në gatishmëri të njësite luftarake në Rashkë dhe Novi Pazar dhe vendosjes së automjeteve ushtarake në një distancë e afërt afër kufirit me Kosovën, Serbia ka provokuar sërish Prishtinën. Pasditen e së premtes, ushtria serbe ka ngritur në ajër tre helikopterë shumë afër kufirit me Kosovën në Jarinje. Ata fluturuan afër Jarinjes për disa minuta, ndërsa njësitë speciale të Policisë së Kosovës ishin prezentë në zonë. Këto helikopterët raportohet se janë pikërisht prodhim rus. /abcnews.al/