Mbështetën pushtimin e Ukrainës, Kanadaja vendos sanksione ndaj Bjellorusisë

schedule15:24 - 17 Mars, 2022

schedule 15:24 - 17 Mars, 2022

Kanadaja ka vendosur sanksione të reja ndaj lidërve bjelloruse në përgjigje të përfshirjes së vendit në pushtimin e Ukrainës, sipas ministres të Jashtme Melanie Joly, shkruan CNN

Sanksionet përfshijnë 22 zyrtarë të lartë të Departamentit të Mbrojtjes të Bjellorusisë, të cilët mbështetën sulmin ndaj Ukrainës duke lejuar Bjellorusinë të shërbejë si “pikë nisje” për pushtimin rus.

“Bota është e tmerruar nga dhuna e pakuptimtë që po ndodh në Ukrainë. Ashtu siç Kanadaja po vendos sanksione të ashpra ndaj regjimit rus, Bjellorusia gjithashtu duhet të mbajë përgjegjësi për mbështetjen e sulmeve të paprovokuara të Vladimir Putinit”, tha Joy.

“Kanadaja i bën thirrje presidentit bjellorus Alexander Lukashenko që t’i japë fund mbështetjes së tij për pushtimin e Ukrainës. Ne nuk do të hezitojmë të ndërmarrim veprime të mëtejshme. Bota po shikon çdo veprim të Rusisë kundër Ukrainës.”

Sipas njoftimit, Kanadaja ka sanksionuar më shumë se 500 individë dhe subjekte ruse.

/abcnews.al