Mbesa e Musine Kokalarit, eurodeputetja e parë shqiptare

schedule11:00 - 27 Maj, 2019

schedule 11:00 - 27 Maj, 2019

Shqiptarja Arba Kokalari ka fituar garën për Parlamentin Evropian. Ajo ka origjinë shqiptare, por përfaqëson Suedinë në Parlamentin Evropian.

32-vjeçarja mori mbështetjen e suedezëve në këto zgjedhje, ndërsa përfaqësonte partinë e Moderatëve suedezë, pjesë e Partisë Popullore. Kjo parti arriti të sigurojë në rezultat prej 17.6 % në këto zgjedhje, duke futur kështu në Parlamentin Evropian 4 deputete.

Në një mesazh ne rrjetet sociale 32 vjecarja Arba Kokalari, njëherësh mbesa e intelektuales dhe atdhetares se njohur Musine Kokalari, falënderon gjithë mbështetësit e saj.

Arba Kokalari ka premtuar se do të jetë një zë i fortë edhe për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Presidenti Meta, Kryeministri Rama dhe kryetari PD Basha kane uruar Kokalarin për këtë fitore./ABC News Albania 24/7