Mbërrijnë ndihmat e para në Siri, OKB: Populli sirian ka nevojë për gjithçka

schedule12:48 - 9 Shkurt, 2023

schedule 12:48 - 9 Shkurt, 2023

Ndihmat e para humanitare për viktimat e tërmetit në zonat e kontrolluara nga rebelët në veri të Sirisë kaluan sot pikën kufitare Bab al-Haëa ,sipas njoftimit të një zyrtari.

Korrespondenti i AFP pa gjashtë kamionë, kryesisht me tenda dhe sende të tjera të nevojshme, që hynë në territorin sirian nga Turqia.


Sipas Mazen Alukh, zyrtar në pikën kufitare, kjo është ndihma që pritej para tërmetit të së hënës. Pak më herët, i dërguari i posaçëm i OKB-së për Sirinë, Geir Pedersen , tha se sirianët e prekur nga tërmeti vdekjeprurës kanë nevojë “më shumë se çdo gjë” për sa i përket ndihmës.

“Ne kemi nevojë për ndihmë jetike ,” theksoi Pedersen teksa u foli gazetarëve nga Gjeneva.

“Civilët kanë nevojë dëshpërimisht për ndihma kudo që janë, pavarësisht nga kufijtë dhe kufijtë. Na duhet menjëherë me mënyrat më të shpejta, më të drejtpërdrejta dhe më efektive”.

“Ne morëm garanci se do të jemi në gjendje të kalojmë ndihmat humanitare” nga Bab al-Haëa, tha ai,  duke kërkuar që “të mos politizohen” ndihma për popullin sirian për të arritur atje ku kanë më shumë nevojë.

/abcnews.al