Mbani një hudhër në gojë, pas 30 minutash do të mbeteni pa fjalë nga rezultati

schedule18:14 - 14 Mars, 2022

schedule 18:14 - 14 Mars, 2022

Mund të tingëllojë e çuditshme dhe qesharake, por nëse mbani një hudhër në gojë për 30 minuta, ju bëni mirë për shëndetin. Më poshtë do të shihni disa nga përfitimet që ka!

Hudhra është përdorur si një ilaç për të parandaluar ose kuruar një gamë të gjerë sëmundjesh dhe sëmundjesh.

Në mjekësi përdoren karafil të freskët ose suplemente të bëra nga hudhra. Hudhra merret për shumë sëmundje që lidhen me zemrën dhe gjakun e sistemit të qarkullimit të gjakut.

Këto kushte përfshijnë presionin e lartë të gjakut, kolesterolin e lartë, sëmundjet koronare të zemrës, atakun në zemër dhe aterosklerozën. Shkenca mbështet përdorimin e hudhrës në disa nga këto raste.

Hudhra me të vërtetë mund të jetë efektive në ngadalësimin e zhvillimit të aterosklerozës dhe duket se është në gjendje të ulë presionin e gjakut në nivele normale.

Disa njerëz përdorin hudhrën për të parandaluar kancerin e zorrës së trashë, kancerin e zorrës së trashë, kancerin e stomakut, kancerin e gjirit, kancerin e prostatës dhe kancerin e mushkërive. Hudhra përmban një kimikat të quajtur allicin.

Është substanca aktive që i jep hudhrës të gjitha këto veti shëruese. Është gjithashtu substanca që i jep aromën e veçantë hudhrës.

Disa produkte të hudhrës që janë “pa erë” bëhen duke e lënë hudhrën të piqet, por ky proces gjithashtu mund ta bëjë hudhrën më pak efektive. Hudhra është një erëz e mrekullueshme që shton aromë, shije dhe lëndë ushqyese në pjatat tuaja.

Shumica prej nesh përdorin hudhër të copëtuar ose të grirë në ushqimin tonë për të përfituar nga përfitimet e saj. Të tjerët, megjithatë, përdorin hudhrën si “karamele”.

Kjo praktikë filloi në Kinë. Kinezët vendosin hudhër në gojë dhe e thithin për 30 minuta. Ata e praktikojnë këtë metodë të lashtë herët në mëngjes. Rezultatet janë të pabesueshme.

Trupi merr të gjitha lëndët ushqyese të shëndetshme të lëshuara në pështymë dhe pastron enët e gjakut. Pas 30 minutash, pështyni hudhrat, lani dhëmbët dhe nëse ende keni këtë erë të “keq”, përtypni kokrrat e kafesë ose gjethet e majdanozit.

Përdorimi i hudhrës si “karamele” gëzon shumë përfitime për trupin tuaj, detoksifikon trupin tuaj, promovon shëndetin e veshkave, pastron lëkurën tuaj, vepron si përforcues i sistemit imunitar, vepron në mënyrë efektive kundër bronkitit, kontrollon oreksin, etj. kollë kronike dhe ndihmon në largimin e gurëve në veshka.

Nëse jeni duke përjetuar ndonjë nga problemet e përmendura më sipër, atëherë ky është një trajtim i mirë dhe i zgjuar për ju./abcnews.al