Mbani dietë por nuk bëni ushtrime? Këto janë dëmet e rrezikshme për trupin tuaj

schedule07:17 - 14 Qershor, 2021

schedule 07:17 - 14 Qershor, 2021

Një dietë e duhur ndihmon për të humbur peshë, por mund të jetë e vështirë të mbash rezultate pozitive pa ushtruar, kështu që i dini dëmet e dietës pa ushtrime?

Dëmtimi i sistemit imunitar

Sistemi imunitar ndikohet nga përbërja gjenetike e një individi, si dhe nga faktorë të tjerë të jashtëm. Të tilla si stresi, dieta e dobët, mungesa e gjumit, procesi natyror i plakjes, mungesa e stërvitjes ose stërvitje. Këta faktorë mund të shtypin sistemin imunitar, duke e bërë një person më të ndjeshëm ndaj infeksioneve.

Masë e dobët muskulore

Humbja e peshës duke kontrolluar vetëm kaloritë pa ushtrime; Mund të çojë në dobësi dhe atrofi të masës muskulore, e cila ndikon negativisht në metabolizmin në trup.

Energji e ulët gjatë gjithë ditës

Një dietë që premton humbje peshe pa ushtrime, patjetër që do të kontrollojë mënyrën e të ngrënit dhe numrin e kalorive që ju lejohet të hani, duke ju bërë të ndiheni të uritur gjatë gjithë ditës, dhe kështu nivelet e energjisë suaj do të jenë më të ulëta.

Produktivitet i ulët

Kur jeni në një dietë të kufizuar në kalori, trupi juaj nuk merr energji të mjaftueshme për të kryer funksionet e tij rutinë, kështu që truri juaj do të punojë më ngadalë.

Pamja jo tërheqëse

Pas disa muajsh ndjekje të një diete të rreptë, dhe një mungese të plotë të ushtrimeve, trupi duket i hollë, i butë, i lirë nga kthesat dhe muskujt e dobët, gjë që ju bën të humbni pamjen tuaj tërheqëse.

Pesha e humbur e rimarrë 

Kur shkoni në një dietë të kufizuar në kalori pa ushtruar, metabolizmi juaj fillon të bjerë, kështu që kur të ktheheni në rutinën tuaj të mëparshme, ju shtoni më shumë peshë sesa keni humbur./abcnews.al