Mbahet mesha e Krishtlindjes tek katedralja “Ngjallja e Krishtit”, Hirësia e Tij Anastasi lutet për paqe dhe drejtësi

schedule09:35 - 25 Dhjetor, 2019

schedule 09:35 - 25 Dhjetor, 2019

Besimtarët e krishterë në të gjithë botën kremtojnë sot Krishtlindjen, ndërkohë që mbajtën në mesnatë meshën që simbolizon lindjen e Krishtit.

Meshat për besimtarët e krishterë nisën në mesnatë në katedralen e “Shën Palit” për katolikët dhe atë “Ngjallja e Krishtit” për ortodoksët.

Besimtarët ortodoksë janë lutur në emër të Krishtit, ndërsa mesha është drejtuar nga Kryepeshkopi Anastas Janullatos.

Mesha vijoi sot në mëngjes në katedralen “Ngjallja e Krishtit” ku besimtarët po luten për më shumë paqe dhe drejtësi në botë.  /abcnews.al