Masakra e Srebrenicës, Rama flet si kreu i OSBE: Rishkrimi i keq i historisë sjell të njëjtat gabime

schedule17:21 - 11 Korrik, 2020

schedule 17:21 - 11 Korrik, 2020

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për masakrën e Srebrenicës në cilësinë e kreut të OSBE. Rama deklaroi sot se në kujtimin e këtij krimi mizor, duhet të dalim përtej përkujtimit dhe fjalëve dhe të mësojnë nga leksionet që na ka dhënë historia.

Kreu i qeverisë shqiptare u shpreh se është i shqetësuar nga prirja për rishkrimin e historisë së krimeve që ndodhën në Srebrenicë dhe zonat përreth saj, duke deklaruar se kjo sjell të njëjtat gabime.

“Shkalla dhe varfëria e këtij genocidi është një tragjedi që rëndon shpirtin tonë sot, njëzet e pesë vjet më vonë. Unë i respektoj ata që u vranë pa mëshirë dhe ofroj ngushëllimet e mia të thella për familjet e tyre. Revizionizmi me qëllim të keq i historisë mund të çojë në të njëjtat gabime dhe krime që po bëhen përsëri. 

Gjyqtarët vendas dhe ndërkombëtarë kanë dokumentuar atë që ndodhi në Srebrenicë në vitin 1995. Kjo nënvizon domosdoshmërinë e funksionimit të drejtësisë. Mosndëshkimi nuk është opsion.

Ne gjithmonë themi se Srebrenica nuk duhet të përsëritet kurrë, por vetëm disa vjet më vonë pati një konflikt shkatërrues në Kosovë. Shoqëritë janë gjithashtu fajtore nëse nuk mbajnë mend dhe marrin mësim nga ajo që ndodhi në Srebrenica”, tha Rama.

Më 11 korrik të vitit 1995, forcat serbe të Bosnjës, të udhëhequra nga Ratko Mlladiq hynë në qytetin e Srebrenicës dhe vranë 8,000 burra dhe djem myslimanë.

Ka është konsideruar si mizoria më e keqe në Europë që nga Lufta e Dytë Botërore./abcnews.al