Marrja e dozës së katërt të Covid 5-fishon nivelin e antitrupave

schedule15:06 - 4 Janar, 2022

schedule 15:06 - 4 Janar, 2022

Doza e katërt e Covid 5-fishon nivelin e antitrupave një javë pas vaksinimit, sipas një deklaratë të kryeministrit izraelit Naftali Bennett.

“Marrja e dozës së katërt 5-fishon nivelin e antitrupave, duke reduktuar në këtë mënyrë edhe numrin e të shtruarve në spital, tha ai.”

Izraeli ka luajtur një rol udhëheqës në studimin e efekteve anësorë të vaksinës anti-Covid dhe është vendi i parë që vaksinoi shumicën e popullsisë me dy doza dhe vendi i parë që gjithashtu miratoi dozën e tretë përforcuese.

Tani vendi ka filluar administrimin e dozës së katërt të vaksinës Pfizer / BioNTech për personat mbi 60 vjeç, punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe pacientët me imunitet të dobët.

/abcnews.al