“Marrëveshja Beograd dhe Prishtinë?!”, Rama kërkon sqarime nga OKB: Gabim serioz apo lapsus?

schedule22:07 - 21 Mars, 2023

schedule 22:07 - 21 Mars, 2023

Kryeministri Edi Rama ka shprehur shqetësimin për një reagim të OKB-së në lidhje me marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë, që është cilësuar si “marrëveshja mes Beogradit dhe Prishtinës”. Në një postim në Twitter, kreu i qeverisë kërkon shpjegime nëse bëhet fjalë për një gabim serioz apo lapsus.

“’Beogradi dhe Prishtina’?! Një gabim serioz apo një lapsus? Emri zyrtar i saj është ‘Marrëveshja për rrugën drejt normalizimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë’ dhe do të ishte e papranueshme nëse SHBA nuk do ta përdorte këtë emër të duhur qëllimisht. Ju lutemi jepni sqarime menjëherë”, shkruan Rama.

/abcnews.al