Maqedonia nis sot zyrtarisht bisedimet për anëtarësim në NATO

schedule11:20 - 18 Tetor, 2018

schedule 11:20 - 18 Tetor, 2018

Maqedonia që sot nis zyrtarisht bisedimet për anëtarësim në NATO. Bisedat aderuese të enjten dhe të premten do të zhvillohen në dy sesione. E para do të përfshijë çështjet politike dhe të mbrojtjes, për përmbushje të kushteve për anëtarësim. Ndërsa e dyta përfshin çështje të lidhura me resurset, sigurinë, aspektet juridike si dhe kontributin e Maqedonisë në buxhetin e përbashkët të Aleancës. Në këtë fazë të bisedimeve do të konfirmohet edhe korniza kohore për kompletimin e tyre. Megjithatë një tjetër pengesë për anëtarësimin e plotë mbete çështja e emrit. Greqia mund të bllokojë hyrjen në NATO nëse nuk implementohet marrëveshja e Prespës, e cila këto ditë po diskutohet në kuvendin e Shkupit./abcnews.al