Maqedonia –  Emri që grekët nuk lejojnë të përdoret 

schedule11:43 - 3 Shkurt, 2018

schedule 11:43 - 3 Shkurt, 2018

Negociatat mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit vijojnë ende në kërkim të një zgjidhjeje që nuk po gjendet prej 27 vitesh. Por tashmë kjo temë po rrezikon seriozisht dhe përçarjen e koalicionit qeverisës në Geqi, me kryeministrin Tsipras, i cili po përbalet me nacionalistët dhe ekstremin e djathtë. Këta të fundit por dhe një pjesë e opozitës dhe aleatëve të qeverisë në Greqi, nuk pranojnë të lëshojnë emrin “Maqedoni”./abcnews.al