Manchester City në krye të Premier Ligës

schedule13:44 - 7 Shkurt, 2019

schedule 13:44 - 7 Shkurt, 2019

Manchester City u ngjit në krye të Premier Ligës angleze, pas fitores 2-0 ndaj Evertonit. Gjithsesi, trajneri Pep Guardiola deklaroi se titulli është ende larg.

Kthesa ndihej që ishte afër dhe ajo ndodhi. Ndoshta vetëm përkohësisht, por Manchester City u ngjit në krye të Premier Ligës angleze, me pikë të njëjta me Liverpoolin, por me golaverazh më të mirë. Të besuarit e trajnerit Pep Guardiola e luajtën më shpejt sesa rivalët ndeshjen e 26-të të kampionatit, ndërsa ata kanë ende 25 takime.

Nuk ishte aspak e lehtë fitorja në stadiumin klasik anglez, “Gudison Park” ndaj Evertonit, por City u duk sidoqoftë një skuadër e madhe. Parashikimet ishin që skuadra spektakolare sulmuese do të vuante në mbrojtje, por Guardiola tregoi se di të forcojë prapavijën.

Kjo bëri që City të përballonte një kundërshtar të fortë fizikisht dhe me lojë agresive, diçka që Liverpool-i nuk arriti ta bënte siç duhet të hënën në fushën e Uest Hemit.

Edhe golat treguan përvojën që kanë sot futbollistët e City-t. Mbrojtësi Almerik Laporte, më i miri lojtar i ndeshjes, shënoi në sekondat shtesë të pjesës së parë, dhe kjo ishte gjuajtja e parë në kuadrat e miqve. Sulmuesi Gabriel Zhezus realizoi në sekondat e fundit të krejt sfidës për shifrat përfundimtare 2-0.

“Të mos harrojmë se ne jemi në vend të parë vetëm sepse kemi luajtur një ndeshje më shumë, – u shpreh Guardiola pas takimit, për të ulur euforinë,ka edhe 12 sfida, duke nisur me atë të fundjavës ndaj Çelsit. Nuk duhet as të gëzohemi, as të hidhërohemi para kohe. Një muaj më parë, ne mund të kishim qenë 10 pikë prapa Liverpulit, sot jemi në krye, mësimi është që të mos dorëzohesh kurrë”.

Manchester City ka 62 pikë, po aq sa Liverpool-i, por me golaverazh plus 48, ndaj plus 41 të ekipit të trajnerit Jurgen Klop, që ka një ndeshje më pak./abcnews.al