“Mall” me vlerë 2.5 milionë euro mes arkave me kafe, lëvizjet e dyshimta i çojnë trafikantët “në duart” e policisë

schedule18:22 - 6 Shtator, 2022

schedule 18:22 - 6 Shtator, 2022

Guardia di Finanza ka sekuestruar 611 kg kanabis në një automjet tip “TIR”, me targa spanjolle.

Mjeti po qarkullonte në unazën e qytetit në Romë, ndërsa në pranga kanë rënë dy shtetas spanjollë, të cilët dyshohen të jenë korrierët e drogës.

Operacioni i ndalimit të mjetit është bërë pas disa manovrave të dyshimta që drejtuesi i TIR bëri në dalje të unazës.

Pas kësaj, patrulla e Guardia di Finanza e Romës, vendosi të kryej kontrollin e rastit, shkruajnë mediat italiane.

Personat që ndodheshin në makinë u shfaqën të nervozuar, duke sjellë dyshime e më pas një analizë më teknike e automjetit zbuloi mes arkave me kafe e pudër u gjetën të fshehura 611 kilogramë hashash.

Sipas financës italiane droga e gjetur kapte një vlerë rreth 2.5 milionë euro.

Dy personat që ndodheshin në automjet janë ndaluar dhe ndodhen në burg, ndërsa një process hetimi ka nisur nga autoritetet italiane. /abcnews.al