Luiza Gega dhe Izmir Smajlaj shpallen kampionë të Ballkanit

schedule16:27 - 18 Shkurt, 2018

schedule 16:27 - 18 Shkurt, 2018

Atletika shqiptare e nis me medalje vitin 2018. Luiza Gega dhe Izmir Smajlaj u shpallën kampionë Ballkani dhe premtuan suksese të tjera.

Të paktën i kemi dy atletër për krenari.

Edhe pse “mbretëresha e sporteve” nuk është në Shqipëri ashtu siç ka qenë dikur, sërish Luiza Gega dhe Izmir Smajlaj mjaftojnë për të fituar medalje ndërkombëtare.

Dy medalje të arta u fituan prej tyre në Kampionatin Ballkanik në Salla të Mbyllura që po zhvillohet në Stamboll.

Luiza Gega nuk fali në garën e saj të preferuar, atë të 3 000 metrave duke u shpallur kampione e Ballkanit, e duke i shtuar edhe një tjetër sukses karrierës së saj të shkëlqyer.

Ajo dha rezultatin 9 minuta e 67 të qindat, duke e lënë konkurrenten më të afërt plot 16 sekonda prapa.

Atletja 29-vjeçare la prapa atleten e Qipros, Valeria Zhandarova, dhe bullgaren Diliana Minkina.

Në garë mori pjesë edhe atletja e Kosovës, Luljeta Shala, e cila nuk arriti dot në zonën e medaljeve.

Izmir Smajlaj, ndërkaq shkëlqeu në kërcim së gjati duke konfirmuar titullin europian për salla të mbyllura që arriti në Beograd.

Ai kërceu 7 metra e 80 centimetra në “Atakoi Atletiks Arena” të Stambollit, rezultat që mjaftoi për të fituar vendin e parë dhe medaljen e artë.

Synimi i radhës për shkodranin 24-vjeçar është titulli europian në stadium të hapur, dhe ai premton që ta realizojë./abcnews.al