Luftimet në Gaza, rritet numri i të vdekurve pasi Izraeli vret militantin e dytë kryesor, mes të vrarëve 6 fëmijë

schedule07:55 - 7 Gusht, 2022

schedule 07:55 - 7 Gusht, 2022

Izraeli ka vrarë një militant të dytë të lartë nga grupi i Xhihadit Islamik Palestinez, ndërsa numri i të vdekurve vazhdon të rritet nga sulmet ajrore në Gaza.

Gjashtë fëmijë dhe disa luftëtarë të PIJ-së, duke përfshirë udhëheqësit Khaled Mansour dhe Tayseer Jabari,  janë ndër 28 palestinezët që kanë vdekur.

Gati 400 raketa palestineze janë hedhur në drejtim të Izraelit që nga e premtja, tha një zyrtar izraelit.

Izraeli thotë se nisi operacionet për shkak të “kërcënimit të menjëhershëm” nga PIJ.

Dhuna e fundit është shpërthimi më serioz midis Izraelit dhe Gazës që nga një konflikt 11-ditor në maj 2021 që la më shumë se 200 palestinezë dhe një duzinë izraelitë të vdekur.

Ushtria izraelite paralajmëron se ky operacion i fundit, i koduar Breaking Daën, mund të zgjasë për një javë.

Në ditën e dytë të dhunës, Izraeli vrau të shtunën udhëheqësin e lartë të PIJ-së Khaled Mansour në një sulm ajror në një shtëpi në Rafah, në jug të Gazës.

Komandanti i kishte mbijetuar më parë pesë tentativave për vrasje nga ushtria izraelite, e cila e akuzoi atë për planifikimin e operacioneve militante jashtë Gazës.

Vdekja e tij vjen pas një sulmi vdekjeprurës ajror izraelit kundër Tayseer Jabari, një tjetër komandant i lartë i PIJ, të premten.

Sirenat paralajmëruese për raketat në hyrje vazhduan të tingëllojnë në qytetet izraelite të shtunën, mes raporteve të tjera për sulme ajrore në Gaza.

Ministria e Shëndetësisë e Gazës fajësoi “agresionin izraelit” për vdekjen e palestinezëve dhe për 203 personat e plagosur.

Izraeli akuzoi militantët e PIJ-së se shkaktuan aksidentalisht të paktën disa nga këto vdekje, duke pretenduar të shtunën se grupi hodhi një raketë duke vrarë shumë fëmijë në Jabalia, në Rripin e Gazës. BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këtë pretendim.

Deri tani Hamasi, grupi më i madh militant në zonë, i cili ka ideologji të ngjashme me Xhihadin Islamik dhe shpesh koordinon veprimet e tij me të, nuk duket se po gjuan nga arsenali i tij i madh i raketave.

Si rezultat, nuk ka raporte për sulme ajrore izraelite që synojnë Hamasin, gjë që do të shënonte një përshkallëzim të dhunës./Abcnews.al/