Lufta në Ukrainë thellon krizën ushqimore të Sirisë

schedule22:09 - 10 Maj, 2022

schedule 22:09 - 10 Maj, 2022

Lufta në Ukrainë ka rënduar problemet e Sirisë edhe më keq se më parë, i tha BBC-së komisioneri i lartë i OKB-së për refugjatët.

Duke folur për programin Neëshour të Shërbimit Botëror, Filippo Grandi tha se situata humanitare brenda Sirisë ishte bërë “mjaft katastrofike”.

Pasiguria ushqimore e shkaktuar nga kriza e Ukrainës ka pasur një ndikim të tmerrshëm mbi Sirinë dhe fqinjët e saj, shtoi ai.

Bllokada e Rusisë përgjatë bregut të Detit të Zi ka bërë që miliona tonë drithë të mos dërgohen jashtë shtetit. Ukraina është një nga eksportuesit kryesorë në botë të grurit.

Grandi pranoi gjithashtu se mund të ketë një standard të dyfishtë në punë në trajtimin e refugjatëve në Evropë.

Ai tha se ishte “e papranueshme, raciste dhe diskriminuese” që ukrainasit shiheshin ndonjëherë si refugjatë të vërtetë, ndërsa të tjerët, përfshirë ata nga Lindja e Mesme, jo. /abcnews.al