Lufta në Ukrainë rrit kërcënimet nga armët e shkatërrimit në masë

schedule15:09 - 28 Nëntor, 2022

schedule 15:09 - 28 Nëntor, 2022

Pushtimi rus i Ukrainës ka rritur kërcënimin nga armët e shkatërrimit në masë, duke përfshirë municionet kimike, tha kreu i mbikëqyrësit të armëve toksike në botë.

Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW) po monitoron nga afër situatën në Ukrainë, tha shefi i saj, Fernando Arias, në takimin vjetor të rregullatorit.

“Situata në Ukrainë ka rritur sërish kërcënimin real që vjen nga armët e shkatërrimit në masë, përfshirë armët kimike”, tha Arias në takimin në Hagë.

“Ka përkeqësuar tensionet ekzistuese në një pikë ku uniteti i komunitetit ndërkombëtar për sfidat e përbashkëta globale që lidhen me sigurinë dhe paqen ndërkombëtare nuk mund të supozohet”, tha ai.

Organet ndërkombëtare të çarmatimit si OPCW, fitues i çmimit Nobel për Paqe, tani janë bërë vende për konfrontim dhe mosmarrëveshje, shtoi Arias. /abcnews.al