Lista e golashënuesve më të mirë, Lewandowski në krye

schedule22:55 - 20 Dhjetor, 2021

schedule 22:55 - 20 Dhjetor, 2021

Në krye të tabelës aktualisht është sulmuesi polak i gjigantit bavarez me 19 gola , tre më shumë se lideri sulmues i Bayer Leverkusen, Patrik Schick ( 16 gola ).

Një Schick që është i barabartë me Dushan Vlahovic , i cili synon të çojë Fiorentinën në pozitat evropiane, dhe Deniz Undav ( Union Saint-Gilloise ).

Po kështu, yjet e shtatit të Mohamed Salah ( Liverpool ), Karim Adeyemi ( RB Salzburg ) dhe Erling Haaland ( Borussia Dortmund) janë të listuar.

Renditja e golashënuesve më të mirë evropianë

1) Robert Lewandowski (33 / Bayern Munich / Poloni) – 19 gola në 17 ndeshje (1,451 minuta)

2) Patrik Schick (25 / Bayer Leverkusen / Republika Çeke) – 16 gola në 14 ndeshje (1,099 minuta)

3) Dushan Vlahovic (21 / Fiorentina / Serbi) – 16 gola në 18 ndeshje (1608 minuta)

4) Deniz Undav (25 / Union Saint-Gilloise / Gjermani) – 16 gola në 20 ndeshje (1744 minuta)

5) Mohamed Salah (29 / Liverpool / Egjipt) – 15 gola në 18 ndeshje (1,604 minuta)

6) Michael Frey (27 / Royal Antwerp / Zvicër) – 15 gola në 20 ndeshje (1,538 minuta)

7) Karim Adeyemi (19 vjeç / RB Salzburg / Gjermani) – 14 gola në 17 ndeshje (1,197 minuta)

8) Artem Dovbyk (24 / Dnipro-1 / Ukrainë) – 14 gola në 17 ndeshje (1,509 minuta)

9) Arthur Cabral (23 vjeç / Basel / Brazil) – 14 gola në 18 ndeshje (1,482 minuta)

10) Erling Haaland (21 / Borussia Dortmund / Norvegji) – 13 gola në 11 ndeshje (902 minuta)/ h.ll/abcnews.al