Lippi: Pirlo është talent dhe në pankinë, shumë i ngjashëm me Zidane

schedule19:59 - 13 Tetor, 2020

schedule 19:59 - 13 Tetor, 2020

Trajneri i njohur italian, Marcelo Lippi, ka folur sot për mediat, ku i ka thurur elozhe strategut të Juventusit, Andrea Pirlo.

“Andrean e përkufizon më së miri fjala ‘talent’. E ka pasur gjithmonë dhe do ta ketë edhe në karrierën si trajner sepse ka ide moderne, por sidomos një cilësi shumë të rëndësishme për një ekip si Juventus.

Pirlo është mjeshtër i komunikimit, sidomos me lojtarët e nivelit të lartë sepse i tillë ka qenë edhe vetë si futbollist.

Pirlo është si Zidane, me francezin që ka qenë lojtari më i fortë me të cilin ka punuar. Edhe Zizou ka aftësi komunikuese dhe di të futet në mendjen e lojt arëve të vet.

Kjo është një cilësi thelbësore për çdo trajner sepse ndeshjet nuk fitohen duke bërë presion, por duke bindur lojtarët e mëdhenj t’i përkushtohen objektivave të ekipit”, u shpreh Lippi./abcnews.al