Lika: Skënderbeu gjatë gjithë lojës na vuri në vështirësi

schedule21:12 - 26 Janar, 2018

schedule 21:12 - 26 Janar, 2018

Mendimet ishin të njëjta në përfundim të ndeshjes së Superligës në Gjirokastër. Trajnerët Hasan Lika dhe Ilir Daja e quajtën të merituar fitoren e vendasve.

Ishte shumë më e vështirë sesa fitoret e tjera.
Tregohet totalisht i ndershëm trajneri i Luftëtarit, Hasan Lika, edhe pas triumfit të madh 2-0 ndaj Skënderbeut.
Tekniku tiranas i bëri një analizë objektive ndeshjes, duke mos shmangur meritat, por edhe fatin.

“Fitore e rëndësishme aq më tepër me një kundërshtar shumë të fortë siç është Skëndërbeu, i cili gjatë gjithë lojës na vuri në vështirësi sidomos në pjesën e parë. Ishin më mirë se ne, por besoj se në pjesën e dytë korrigjuam diçka. Avantazhi që kishim na bëri të luajmë akoma më mirë, me kujdes. Është një fitore e cila është në vazhdën e lojërave të mira. Sigurisht na jep dhe optimizëm për të vazhduar akoma më tej”, u shpreh trajneri i Luftëtarit, Hasan Lika.

Heroi i ndeshjes ishte Kristal Abazaj, shënues i dy golave, që pritet të jetë te Skënderbeu sezonin e ardhshëm.

“Jam shumë i lumtur, jo për golat, por për fitoren e ekipit sepse ishte një trepikësh shumë për ne. Kjo tregon që jemi një ekip shumë shumë i mirë sepse arritëm të dominojmë Skënderbeun. Normalisht çdo gol të jep emocion, por siç thashë ddhe më parë nuk u ndjeva në siklet sepse i shënova Skënderbeut apo ndonjë ekipi. Sepse unë jam profesionist. Unë dua të shëndoj ndaj çdo ekipi. Normalish unë ashtu e ndjeva dhe nuk festova, por nuk do të thotë që nuk jam shumë i lumtur për golat sepse jam shumë i lumtur për golat dhe për tre pikët Nuk doja të festoja”, tha Kristal Abazaj.

Sa i tronditur është Ilir Daja, trajneri i Skënderbeut?

“Ne jemi një ekip që dimë të përballojmë edhe humbjen sepse në fund fare loja e futbollit i ka të treja rezultatet brenda. Marr këtu shkas edhe nga rezultatet në vazhdimësi të Gjirokastrës në këtë periudhë të fundit që kanë qenë pozitive që mendoj që çdo ekip që do vijë në Gjirokastër do ta ketë të vështirë edhe besoj që kemi një grup që me eksperiencën që ka nuk ndikon shumë një humbje por duhet të futemi sa më shpejt në ritmin e duhur”, u shpreh Daja.