Ligjin për “Kadastrën”, mazhoranca dhe opozita pro dekretit të Metës

schedule15:30 - 5 Shkurt, 2019

schedule 15:30 - 5 Shkurt, 2019

Komisioni Ligjeve ka miratuar me votat e maxhorancës dhe opozitës dekretin e Presidentit për rishqyrtim të Ligjit për“Kadastrën”. Ndryshimet e kërkuara nga kryetari i shtetit janë shoqëruar me debate pasi opozita kërkoi më shumë kohë për t’u njohur me to. Deputetët socialistë e kundërshtuan duke i miratuar vetëm ndryshimet e ligjit.

 

 

Ndodh edhe të bjerë dakord mazhoranca dhe opozita në Shqipëri. Të gjithë anëtarët e komisionit të ligjeve votuan pro dekretit të Presidentit Ilir Meta për rishikim të ligjit për Kadastrën.Kaq zgjati atmosfera e dakordësisë. Debati nisi për pikat që duhen ndryshuar.

Akuzën e rradhës e bëri mazhoranca sipas të cilës opozita po e përdor politikisht presidentin.

Anëtarët e opozitës në komisionin e ligjve kanë kërkuar më shumë kohë për tu njohur me ndryshimet e ligjit.Mazhoranca I tha po duke I lënë vetëm 30 minuta në dispozicion.

 “Kjo është kërkesë tekanjoze për të njohur ndryshimet e propozuara. Megjithatë jam gati t’u japim 30 minuta të lexojnë ndryshimet”.

Opozita e ka refuzuar këtë propozim duke u larguan nga mbledhja. Deputetët e Partisë Socialiste  miratuan në tërësi ndryshimet në ligjin për kadastrën./abcnews.al