Libri bombë zbulon të vërtetën për ditët e fundit të Mbretëreshës Elizabeth: Luftoi me kancerin

schedule08:20 - 26 Nëntor, 2022

schedule 08:20 - 26 Nëntor, 2022

Mbretëresha Elizabeth luftoi fshehurazi me kancerin në vitin e fundit të jetës së saj, pohon një mik i Princit Philip në një libër të ri.

Në biografinë Elizabeth: An Intimate Portrait, që do të publikohet më 8 dhjetor, shkrimtari dhe miku i bashkëshortit të Mbretëreshës Elizabeth, Gyles Brandreth, pretendon se monarkja e ndjerë vuante nga një formë e kancerit të palcës së eshtrave, simptoma më e zakonshme e të cilit është dhimbja në kocka.

Vihet re se certifikata e saj e vdekjes, e lëshuar në shtator, ka regjistruar zyrtarisht shkakun e vdekjes së saj si “pleqërinë”.

“Kisha dëgjuar se mbretëresha kishte një formë mielomë, kancer në palcën e eshtrave, që do të shpjegonte lodhjen e saj dhe humbjen e peshës dhe ato “çështje lëvizshmërie” për të cilat shpesh na flisnin në vitin e fundit të jetës së saj.

Simptoma më e zakonshme e mielomës është dhimbja e kockave, veçanërisht në legen dhe në pjesën e poshtme të shpinës, dhe mieloma e shumëfishtë është një sëmundje që prek shpesh të moshuarit”, shkruan Brandreth, sipas The Sun.

Si reagoi ajo ndaj zbulimeve të Andrew, si u përball me vdekjen e Princit Philip

Ndërkohë, Brandreth, i cili mban një pozicion unik si mik dhe biograf i familjes mbretërore, tregon se Mbretëresha kishte thënë se donte të ishte e zënë pasi kjo e ndihmoi të përballonte humbjen e burrit të saj, Filipit në prill.

Sipas fjalëve të dukeshës së atëhershme të Cornwall dhe tani gruaja mbretërore Camilla, e cila gjithashtu foli me autorin, vjehrra e saj ishte thjesht “e pandalshme”.

Në të njëjtën kohë, sipas librit, monarkja e ndjerë ishte një nënë e dashur, por ajo ishte e gatshme të merrte vendime të vështira kur ishte e nevojshme, siç e dëshmoi në rastin e “fëmijës së saj të dashur”, Princit Andrew.

Edhe pse ajo e ruajti “besimin” e saj te djali i saj i dytë, ajo nuk hezitoi t’i hiqte atij privilegjet mbretërore pas intervistës së tij katastrofike me Jeffrey Epstein në vitin 2019.

Mbretëresha Elizabeth, megjithatë, qëllimisht e lejoi veten të fotografohej duke hipur me Andrew në Windsor Park një ditë pasi ajo e liroi atë nga detyrat e tij mbretërore për të treguar mbështetjen e saj personale.
Mbretëresha ishte gjithmonë e matur dhe nuk thoshte kurrë më shumë se ç’duhej absolutisht. Kur Andreë i tregoi nënës së tij të gjithë historinë e trishtuar të miqësisë së tij me pedofilin e dënuar Epstein, ajo dëgjoi me kujdes dhe u përgjigj me një fjalë “Interesante”./Abcnews.al/