Lancohet në treg monedha më e re si dedikim për 25-vjetorin e “Harry Potter”

schedule11:58 - 27 Mars, 2023

schedule 11:58 - 27 Mars, 2023

Është lançuar monedha e fundit nga Royal Mint si një dedikim për 25-vjetorin e publikimit të parë të “Harry Potter And The Philosopher’s Stone”.

Monedha përmban Shkollën e Magjisë, ndërsa koleksioni, i cili u lançua në vitin 2022, përmban gjithashtu Harry Potter, Hogwarts Express dhe Profesor Albus Dumbledore në monedha individuale.

Koleksionistët e monedhave dhe fansat e Harry Potter në 86 vende kanë blerë tashmë të paktën një monedhë. Koleksioni është një nga numri i vogël që ka pasur një ndryshim të portretit gjatë serialit.

Çmimet për monedhën e re variojnë nga 11 £ deri në 5,215 £ për një monedhë ari me prerje 200 £.

Ishte e arsyeshme të kishim monedhën e fundit në këtë koleksion të shfaqë Shkollën Hogwarts, vendi ku Harry Potter u bë një nga magjistarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave”, tha Rebecca Morgan, drejtoreshë e shërbimeve të koleksionistëve në Royal Mint, “Ne kemi shijuar plotësisht festimin e 25 viteve, që kur romani Harry Potter dhe Guri Filozofal u publikua për herë të parë me një koleksion unik monedhash”.

Ndërkohë, dy monedhat e para përmbajnë portretin e Mbretëreshës Elizabeth II dhe dy të fundit portretizojnë Mbretin Charles III./abcnews.al