Lampedusa, pika e nxehtë/ BE po humb betejën me emigracionin

schedule09:03 - 25 Shtator, 2023

schedule 09:03 - 25 Shtator, 2023

“A e ka humbur Europa kontrollin e Lampedusa?”

Kjo pyetje e bërë pak ditë më parë nga Bild, tregon ankthin në rritje të 27 vendeve anëtare të unionit se çfarë do të ndodhë me krizën e migracionit. Ishulli jugor i Italisë u “përmbyt” me emigrantë javën e kaluar, pasi më shumë se 8,500 njerëz mbërritën në territorin e saj në vetëm 3 ditë.

6,000 nga këta emigrantë u zhvendosën në një strukturë të destinuar për 600 njerëz dhe së shpejti shpërthyen luftimet midis tyre.

Në total që nga fillimi i vitit numri i emigrantëve që kanë mbërritur ka shkuar në 126 mijë, mes tyre disa me anije nga Tunizia, ku banorët e saj u ofrojnë ushqim, ujë dhe rroba.

Faktorët që kanë ndikuar janë paqëndrueshmëria dhe kriza e madhe në Afrikë dhe veçanërisht në zonën e Sahelit.

Që nga viti 2020, ka pasur grushte të njëpasnjëshme në rajonin më të gjerë, si në Mali, nga ku u tërhoqën trupat franceze, në Burkina Faso dhe brenda pak muajsh në Sudan dhe Niger, por edhe në Gabon.

Miliona njerëz tashmë vlerësohet të kenë ikur në Lampedusa dhe shumë të tjerë pritet të largohen në muajt e ardhshëm në sfondin e rënies së Libisë, 10 vjet nga fillimi i luftës civile në tokën e saj, për shkak të fatkeqësisë masive natyrore. shkaktuar nga stuhia Daniel.

Një 20-vjeçar, Ahmed nga Egjipti nuk u lejua të kalonte, ai bëri 3 ditë rrugë për të arritur atje dhe si të gjithë emigrantët e tjerë ishte i frikësuar dhe në pritje të dërgimit në qendrat e emigrantëve në Siçili.

Duke komentuar deklaratat e kryeministres Georgia Meloni, e cila gjatë vizitës së saj në ishull së bashku me presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, pak ditë më parë, tha se është një pushtim dhe një akt lufte.

“Ishulli po përballet prej 30 vitesh me këtë fenomen, por për ata që janë jashtë ka ndjesinë se në tokat e tij mbizotëron kaos absolut.

‘Ishulli po shembet’, ‘ishulli është nën sulm’,” tha kryebashkiaku i Lampeduzës. Filippo Mannino.

Dhe ndërsa BE po përgatitet të miratojë 1 miliard dollarë për regjimin autokratik të Tunizisë për të forcuar ekonominë e saj dhe për të frenuar fluksin e anijeve me emigrantë, përçarjet në bashkëpunimin europian për çështjen e nxehtë të emigracionit janë më se të dukshme.

Franca ka njoftuar tashmë se do të refuzojë të pranojë emigrantët nga Lampedusa, ndërsa Gjermania ka pezulluar gjithashtu zbatimin e marrëveshjes për pritjen vullnetare të refugjatëve, e cila ka të bëjë me zhvendosjen e azilkërkuesve nga vendet e tyre të mbërritjes në BE në vendet e tjera anëtare.

Ajo u parapri nga refuzimi i qeverisë italiane për të pranuar kthimin e emigrantëve që kërkuan azil për herë të parë në tokën italiane, por më pas shkuan në Gjermani. Çështja përfundoi pas ndërhyrjes së Presidentit të Komisionit dhe Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel.

Kriza e migracionit është kaq shqetësuese për Brukselin, saqë ditën e djeshme Josep Borrell vlerësoi se mund të jetë forca që do të çojë në shpërbërjen e BE-së. Nëse kjo ndodh, do të jetë rezultat i dallimeve të thella kulturore midis shteteve anëtare të saj dhe prej kohësh.

Sipas tij, popullsia e Europës po zvogëlohet dhe në të vërtetë me ritme të shpejta. Në vendet ku lindja e fëmijëve ka qenë prej kohësh jashtë modës, duke përfshirë Italinë, çdo brez vendas është vetëm dy të tretat e madhësisë së brezit të fundit.

Duke qenë se Europa është një kontinent i pasur dhe paqësor, emigrantët do të nxitojnë të mbushin boshllëkun, thjesht në Afrikë, veçanërisht në jug të Saharasë, rritja relative është aktualisht e paprecedentë.

Sipas një artikulli të Spectator, dy mënyrat e vetme që BE mund të ndihmojë një vend si Italia është t’u sigurojë atyre burimet që u nevojiten për të bllokuar migracionin përpara se ai të arrijë në brigjet italiane dhe të zbatojë një shpërndarje më të drejtë të emigrantëve, të cilët mbërrijnë në territorin e shtetit fqinj.

Megjithatë, duke qenë se i pari godet mungesën e fuqisë detare të BE-së dhe i dyti në refuzimin kategorik të vendeve si Austria, Danimarka, Hungaria, Letonia, Polonia dhe Sllovakia, për të pranuar qoftë edhe një emigrant, Nicolas Sarkozy tha se kriza e emigracionit as që ka filluar”.

/abcnews.al