Ky është vendi i parë në botë që ka vaksinuar të gjithë popullsinë kundër Covid

schedule15:21 - 27 Nëntor, 2021

schedule 15:21 - 27 Nëntor, 2021

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë shënuar histori, duke u bërë vendi i parë në botë ku 100% e njerëzve kanë marrë të paktën një dozë vaksine kundër koronavirusit. Gjithsej janë administruar  22 milionë doza, ku “100% e popullsisë ka marrë një dozë” dhe “90.18%” është “imunizuar plotësisht”, tha ministria e shëndetësisë në një deklaratë të premten.

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë raportuar gjithsej 741,0000 raste dhe 2,145 viktima që nga fillimi i pandemisë.

/abcnews.al